اسپرسوساز XBar

دستگاهی که تو تصویر می بینید اسمش هست اسپرسوساز اکس بار. ایده‌ای نو برای #اسپرسوساز قابل حمل و ارزون قیمت که توسط آقای «کیو منگ» طراحی شده. ایده آقای منگ برای به دست آوردن سرمایه لازم جهت تولید انبوه، در کیک استارتر (بستر سرمایه‌گذاری جمعی) ارائه شده.
این دستگاه اسپرسو جمع و جور می‌تونه با کپسول شارژر سوداساز که حاوی گاز دی‌اکسید کربن هستن و یا با انواع تلمبه دوچرخه کار کنه! درست خوندین؛ تلمبه دوچرخه.

اکس بار هیچ قطعه‌ای برای تامین حرارت نداره و آب داغ مورد نیاز برای عصاره گیری اسپرسو باید توسط کاربر داخل مخزن صد میلی لیتری دستگاه ریخته بشه. شیرهای (ولو) تعبیه شده در کنار دستگاه بهتون این امکان رو میده از منابع مختلف فشار (کپسول/تلمبه) یکی رو انتخاب کنید.
نکته جالبتر ایه که اکس بار با شیر خاصی که آقای منگ طراحی کرده، در حالت استفاده از کپسول گاز، می‌تونه به کاربر قابلیت کنترل جریان (Flow) و فشار عصاره گیری #اسپرسو (Pressure Profiling) رو هم بده.
Image
در ساخت این دستگاه تقریبا از هیچ قطعه پلاستیکی استفاده نشده و کیفیت ساخت بسیار خوب و راضی کننده است. پورتافیلتر این اسپرسوساز از نوع صنعتی با سایز 58 میلی‌متره و هدگروپش از فولاد ضد زنگ ساخته شده. سبد قهوه (Coffee Basket) و صفحه پخش کننده (Defuser Screen) هم از نوع صنعتی هستن. آقای منگ استفاده از کپسول گاز و یا تلمبه الکتریکی رو به تلمبه دستی ترجیح میده و میگه استفاده از اونها آسونتر و فشار ایجاد شده توسط اونها باثبات‌تره که همین ویژگی باعث عصاره‌گیری یکنواخت‌تری میشه.
Image
به گفته آقای منگ، در ابتدا این دستگاه برای استفاده شخصی طراحی شده بوده، اما بعد از گذشت دو سال، آزمون و خطاهای گوناگون و انجام تغییرات و بهبودهای متنوع روی طرح اولیه، اقبال عمومی از طرف دوستان و آشنایانش اونقدر زیاد بوده که تصمیم می‌گیره این طرح رو به تولید انبوه برسونه.
 
طرح آقای منگ با هدف به دست آوردن پنج هزار دلار در کیک استارتر ارائه میشه که توی ده دقیقه به این هدف می‌رسه! اکس بار تا الان بیش از صد وسی هزار دلار سرمایه جمع کرده و قراره اولین سری از دستگاه های اکس بار سپتامبر (اواخر شهریور) امسال به خریدارها ارائه بشه. قیمت فروش اکس بار چیزی حدود دویست دلار خواهد بود.