ویژگی‌های دستگاه‌های اسپرسوساز کنتی

امروزه در بازار گسترده تجهیزات کافی شاپ در ایران تقریبا تمامی برندهای شناخته شده تولیدکننده دستگاه اسپرسوساز صنعتی و حرفه‌ای حضور دارند. این تنوع برند و مدل می‌تواند به راحتی خریدار را سردرگم کند. اگر تجربه‌ی راه اندازی کافه یا تجهیز کافی شاپ را داشته‌اید حتما از خود پرسده‌اید «بهترین دستگاه اسپرسوساز چیست؟» جواب این سوال بستگی مستقیم به نوع، ابعاد و اهداف کافه یا کافی شاپ شما دارد. کاربرد دستگاه اسپرسوساز تهیه اسپرسو و نوشیدنی‌های مبتنی بر اسپرسو مانند کاپوچینو، لاته، آمریکانو و ... است و تمامی دستگاه‌های اسپرسوساز موجود در بازار کم و بیش از عهده‌ی این کار بر می‌آیند. اما این که کدام دستگاه آپشن‌های بیشتری به شما ارائه می‌کند، کار با کدام دستگاه اسپرسوساز آسان‌تر است، کدام دستگاه اسپرسو ساز دقت بیشتری دارد و اسپرسوی با کیفیت‌تری تهیه می‌کند، کدام دستگاه اسپرسو ماندگاری بیشتر و خرابی کمتری دارد و یا یافتن قطعات یدکی و خدمات آن آسان‌تر است، سوال دیگری است. اگر قصد راه اندازی کافه جدید و یا خرید تجهیزات کافی شاپ دارید توصیه می‌کنیم قبل از آن مطلب زیر را مطالعه کنید. 

در این مطلب سعی می‌کنیم ویژگی‌های کلیدی دستگاه‌های اسپرسوساز کنتی که وجه تمایز این برند با دیگر برندهای موجود در بازار است را با هم مرور کنیم.

Image

۱ - تال کاپ (Tall Cup)

تمامی مدل‌های دستگاه های اسپرسوساز کنتی در ایران از نوع Tall Cup هستند. به این معنی که فاصله دهانه خروجی پورتافیلتر (Spout) تا سینی دستگاه ۱۶۵ میلی‌متر است.

این ویژگی باریستا را قادر می‌سازد اسپروی با کیفیت را به صورت مستقیم درون انواع ماگ و لیوان بیرون بر عصاره‌گیری کند.

در دستگاه های معمولی  یا Short Cup ارتفاع دهانه پورتافیلتر تا سینی فقط ۸۰ میلی‌متر است که برای اکثر فنجان ها و کاپ‌های موجود میزان کمی است، در نتیجه فقط فنجان‌های کوپک و متوسط زیر دهانه پورتافیلتر جای می‌گیرند و برای سرو نوشیدنی‌هایی مانند موکا یا امریکانو در ماگ یا فنجان بلند، باریستا مجبور است اسپرسو را ابتدا درون فنجان کوتاه یا شات عصاره‌گیری کرده و سپس آن را به ماگ یا لیوان بیرون‌بر منتقل نماید.
این کار علاوه بر وقت گیر و بعضا غیر بهداشتی بودن، دمای اسپرسو را نیز به شدت کاهش می‌دهد و مشتری شما را از لذت بردن از یک لیوان قهوه سریع و داغ محروم می‌کند.

۲- عصاره‌گیری اتوماتیک (Volumetric)

دستگاه‌های اسپرسو ساز شرکت کنتی Volumetric یا به اصطلاح رایج آن در ایران «اتوماتیک» یا «اتومات» (Automatic) هستند. این ویژگی شما را قادر می‌سازد با توجه به نوع درجه آسیاب قهوه مقدار آب مورد نیاز برای عصاره‌گیری مطلوب خود را تنظیم نموده و به حافظه دستگاه اسپرسو ساز کنتی بسپارید.
پردازنده برد الکترونیکی دستگاه اسپرسوساز کنتی به کمک قطعه‌ای به نام فلومتر یا جریان سنج میزان آب مورد نیاز برای عصاره‌گیری اسپرسو که توسط باریستا تنظیم شده است را از بستر قهوه عبور داده و با عبور مقدار آب مورد نیاز عصاره‌گیری اسپرسو، شیر برقی دستگاه اسپرسوساز جریان آب را قطع می‌کند.

با دستگاه های اسپرسوساز کنتی برای تهیه یک شات اسپرسو مطلوب، بعد از تنظیم آسیاب و اندازه گیری مقدار پودر قهوه درون پورتافیلتر، تنها کاری که نیاز است باریستا انجام دهد فشردن یکی از دگمه‌های دستگاه است و پس از آن دستگاه اسپرسو ساز کنتی بعد از عبور مقدار آب تنظیم شده، جریان آب را قطع می‌کند.

در دستگاه های نیمه اتوماتیک (Semi-Automatic) برای هر مرتبه عصاره‌گیری، باریستا شخصا باید بعد از عبور مقدار آب مورد نظر و رسیدن به عصاره گیری مطلوب جریان آب را قطع کند که این امر مسلما ممکن است روی عصاره گیری مطلوب اثر منفی بگذارد و کیفیت قهوه از فنجانی به فنجان دیگر متفاوت باشد.

Image
Image

۳- سیستم کنترل دمای PID

مکانیزم تنظیم دما دراغلب دستگاه های اسپرسو ساز موجود از نوع ترموستاتیک است. نوع خاصی از ترموستات‌های مکانیکی با نام پرشرستات (Pressurestat) وظیفه کنترل دمای بویلر این نوع دستگاه‌های اسپرسوساز صنعتی را بر عهده دارد.
پرشرستات از تکنولوژی‌ای قدیمی و ارزان بهره می‌برد که در طول سالیان متمادی تغییر چندانی نداشته و از دقت بالایی برخوردار نیست. به همین دلیل، نوسان دما و در نتیجه آن نوسان فشار در این نوع دستگاه‌های اسپرسوساز بسیار زیاد بوده (گاهی تا 10 درجه سانتی‌گراد) و روی کیفیت اسپرسو تأثیر مستقیم خواهد داشت.
تنظیم ترموستات دستگاه‌های اسپرسو ساز کار آسانی نیست و برای دسترسی به پرشرستات دستگاه اسپرسو ساز باید سقف دستگاه باز شود. بعد از باز کردن سقف دستگاه شما قادر خواهید بود پرشرستات را که معمولا جعبه‌ای کوچک و سیاه‌رنگ است را مشاهده کنید. برای تنظیم این ترموستات باید درجه‌ی تعبیه شده بر روی آن که شبیه یک پیچ است را با ابزار بپیچانید. این تنظیم دقت چندانی ندارد و شما تنها می توانید دمای آب درون بویلر را گرم‌تر یا سردتر کنید، اما نمی توانید بدانید دمای آب درون بویلر دقیقا روی چه دمایی تنظیم شده است.
بر خلاف اغلب برندهای دستگاه‌های اسپرسوساز موجود در بازار ایران، تمامی دستگاه‌های اسپرسوساز کنتی از سیستم کنترل حرارت PID بهره می‌برند.کنترل کننده پی آی دی (PID Controller) مخفف عبارت Proportional Integral Derivative Controller یک کنترل کننده پیشرفته با الگوریتم کنترل بازخوردی است. این کنترل کننده ها مقدار خطا (Error) بین خروجی فرآیند (PV) و مقدار ورودی مطلوب (SP) را محاسبه می‌کنند. هدف کنترل کننده PID به حداقل رساندن خطا با تنظیم ورودی‌های کنترل فرآیند است. بیشینه نوسان دما در سیستم PID اسپرسوساز کنتی یک دهم درجه سانتی‌گراد است.
تنظیم دما در دستگاه اسپرسوساز کنتی به آسانی فشردن چند دگمه انجام می‌شود و دمای تنظیم شده نوسان نخواهد داشت.

۴- پیش دم‌آوری (Pre-Infusion)

ابتدا لازم است در مورد پدیده Channeling (کانال کردن) بدانیم. در یک سیستم پر فشار مانند پروسه عصاره‌گیری اسپرسو در دستگاه‌های اسپرسوساز، سیال تلاش می‌کند از مسیری که کمترین مقاومت در برابر خروج آن وجود دارد خارج شود.
درون قهوه موجود در سبد پورتافیلتر به دلایل گوناگونی ممکن است کانال به وجود بیاید، از جمله بی کیفیت بودن دستگاه آسیاب قهوه و یا کج یا معیوب بودن تمپینگ باریستا.
پیدایش کانال در قهوه درون پورتافیلتر یک اتفاق میکروسکوپیک بوده و با چشم قابل رویت نیست. از این گذشته حتی با رعایت کردن اصول صحیح باز هم امکان پیدایش چنلینگ درون پورتافیلتر از بین نمی‌رود. در اکثر دستگاه‌های اسپرسوساز هنگامی که شما دگمه‌ی عصاره‌گیری دستگاه را می‌فشارید، پمپ شروع به کار کرده و آب با فشار ۹ بار به بستر قهوه درون پورتافیلتر وارد می‌شود. شوک ایجاد شده از این افزایش فشار ناگهانی باعث می‌شود اثر نامطلوب چنلینگ تشدید شده، مجاری ایجاد شده عریض تر شوند، آب از مجراهای ایجاد شده خارج شود، با تمامی قهوه درون پورتافیلتر درگیر نشده و عصاره گیری مطلوبی به دست نیاید.
مرحله پری اینفیوژن یا پیش دم‌آوری سبب می شود ذرات قهوه درون سبد پورتافیلتر قبل از شروع به کار پمپ و اعمال فشار روی قهوه، دم کشیده و به سبب آن ذرات قهوه منبسط شوند، منافذ، کانال‌ها و ترک‌های موجود در سبد قهوه از بین بروند. از این رو بعد از انجام پری اینفیوژن و هنگام شروع به کار پمپ، آب با تمامی قهوه درون پورتافیلتر درگیر شده و به صورت یکنواخت از قهوه درون پورتافیلتر عبور می‌کند.
به عبارت ساده تر، نتیجه پری اینفیوژن در دستگاه اسپرسوساز، به یک عصاره گیری یکنواخت و مطلوب از قهوه کمک می‌کند.

Image
Image

۵- اکو مد (Eco Mode)

کلیه دستگاه های اسپرسو ساز کنتی مجهز به سیستم اکو مد (حالت صرفه جویی در مصرف انرژی) هستند.
Eco Mode مخفف Economy Mode یا همان «حالت اقتصادی» (صرفه جویی) است.

اگر تجربه کافه‌داری و مدیریت یک کافی شاپ را داشته باشید حتما می دانید در ساعات کاری کافه، زمان‌هایی وجود دارند که کافه‌ی شما خلوت است. با این حال احتمال مراجعه مشتری و دریافت سفارش قهوه منتفی نیست. در این حالت خاموش کردن دستگاه اسپرسوساز به علت زمانبر بودن آماده به کار شدن مجدد دستگاه منطقی نیست. روشن نگاه داشتن دستگاه نیز به معنی مصرف بی‌رویه و بی‌بهره انرژی و پرداخت هزینه‌ی بالای برق مصرفی کافه است.

چاره چیست؟

دستگاه های Heat Exchanger کنتی مانند مدل های NL، CC100، X-One و X-One TCi دارای تکنولوژی اکو مد (حالت صرفه جویی در مصرف انرژی) هستند. مکانیزم اکو مد کنتی همانند استندبای لپ‌تاپ شما عمل می‌کند و دستگاه اسپرسوساز را در حالت آماده باش نگاه می‌دارد. این سیستم در صورت فعال شدن، دمای آب درون بویلر اصلی را از ۱۲۰ درجه سانتیگراد به ۶۰ درجه سانتیگراد تقلیل می‌دهد. این کار باعث می شود مصرف انرژی دستگاه تا ۶۰ درصد کاهش یابد. در صورت نیاز به روشن شدن مجدد، دستگاه در کمتر از ۱۰ دقیقه آماده به کار خواهد شد. در دستگاه های مولتی بویلر کنتی مانند Monte Carlo، Ultima و Sixty شما قادر هستید هر کدام از بویلرها را به صورت مجزا در حالت اکومد قرار دهید و یا حتی بویلر را به صورت مجزا خاموش کنید.

۶- شستشوی خودکار (Auto Clean)

تمامی دستگاه‌های اسپرسوساز کنتی دارای سیستم شستشوی خودکار هستند. اگر تجربه کار در کافه را داشته باشید، از دردسرهای شستشو یا همان بک فلاش (Back Flush) کردن دستگاه اسپرسوساز در پایان شیفت کاری آگاه هستید.

در دستگاه های اسپرسو ساز کنتی، تنها با فشردن چند دگمه، دستگاه وارد حالت شستشوی خودکار شده، مراحل شستشوی گروپ‌هد، لوله‌ها و شیرهای دستگاه به صورت استاندارد و خودکار انجام می شود.

به عبارت دیگر تنها کافیست باریستا بسکت کور را درون پورتافیلتر قرار داده و پودر یا قرص شستشوی گروپ‌هد دستگاه اسپرسوساز را درون آن بریزد و پورتافیلتر را روی گروپ‌هد دستگاه ببندد. دستگاه اسپرسوساز کنتی با وقفه‌ها و فشارهای معین و از پیش تعیین شده عمل بک فلاش کردن گروپ‌هد و اجزای عصاره‌گیری را انجام خواهد داد.

Image
Image

۷- صفحه نمایش دیجیتال (Digital Display)

تمامی دستگاه های اسپرسو ساز کنتی دارای صفحه نمایش (Display) هستند. این صفحه نمایش دیجیتال علاوه بر نمایش اطلاعات مورد نیاز باریستا مانند مدت زمان عصاره‌گیری (Shot Timer)، درجه حرارت بویلر، تاریخ، زمان و نظیر آن، انجام تنظیمات دستگاه را نیز بسیار آسان می‌کند.

علاوه بر اطلاعات فوق، به واسطه‌ی صفحه نمایش دستگاه اسپرسو ساز کنتی، باریستا یا مدیر کافه می‌تواند اطلاعاتی نظیر تعداد کل اسپرسوهای تهیه شده با دستگاه، تعداد دفعات استفاده از نازل آب داغ، حجم آب مصرفی دستگاه از زمان نصب و هشدار زمان تعویض یا شستشوی فیلتر آب دستگاه اسپرسو ساز را دریافت کند.

همچنین در صورت بروز خطا یا مشکل در عملکرد دستگاه اسپرسو ساز کنتی، صفحه نمایش دستگاه پیغام خطای مربوطه را نمایش می‌دهد تا تعمیرکار بتواند به راحتی از مشکل به وجود آمده آگاه شده و اقدام به رفع آن نماید.